4.2. Betűformázás, cellaszínek beállítása, szegélyek, formátummásolás az Excelben

 

Csináljuk együtt!

Ugyanabban a fájlban dolgozunk, mint az előző fejezetben!

 

Excelben a formázásokat két csoportba sorolhatjuk:

  • alaki formázás: a cellák megjelenését befolyásolja (betűtípus, színek, igazítás, mintázat, szegélyek stb.);
  • tartalmi formázás: a cellák tartalmának adattípusát és annak formátumát lehet beállítani.

Formázás előtt ki kell jelölni a formázandó cellákat. Ennek hiányában csak az aktív cella formátuma fog módosulni.
A formázás lehetőségeinek nagy része a Kezdőlap menüpont menüszalagjáról érhető el.

Ha ez nem elegendő, akkor a Kezdőlap menüpont menüszalagján a Betűtípus, Igazítás vagy Szám ikoncsoport jobb alsó sarkában lévő kis nyílra kattintva megnyílik egy párbeszédablak. A párbeszédablak aktív füle attól függ, hogy melyik ikoncsoport sarkában kattintottunk. A fülek között rákattintással tudunk lépegetni. A Szám fülön a tartalmi formázás módosítható, a többin az alaki.

Ugyanez a párbeszédablak nyílik meg akkor is, ha jobb egérgombbal kattintunk a cellán vagy a kijelölt tartományon, majd a megjelenő helyi menüből a Cellaformázás menüpontot választjuk.

Alaki formázás

Az alaki formázás hasonlóképpen zajlik, mint a Word szövegszerkesztőben.

A Kezdőlap > Betűtípus ikoncsoportnál (vagy a párbeszédablak Betűtípus fülén) állítható a karakterek típusa, stílusa, mérete, színe, aláhúzás milyensége és egyéb effektusok (pl. felső index, alsó index).

Szintén ebben az ikoncsoportban állíthatók a cellaszegélyek és a cella hátterének színezése. Ezek további beállításai a párbeszédablak Szegély, ill. Kitöltés fülén érhetők el. A szegélynél megadható a szegély színe és a vonal típusa is. Előbb a színt kell beállítani, majd a vonaltípust, végül a párbeszédablak középső részén lévő mintára kattintgatva értelemszerűen elhelyezni.

 

◄ 4.1. Tartalom 4.3. ►